Сьогодні, у Всесвітній день архітектури, пропонуємо вам відправитися у мандрівку по найвидатнішим та унікальним будівлям світу. Ви точно будете вражені їх величчю та красою, адже звичайні панельні й цегляні будинки – це далеко не все, на що здатні архітектори. Автори цих споруд знищують всі стереотипи, розкриваючи справжню творчість своєї професії.

Міланський собор

Міланський собор (або Собор Різдва Діви Марії) – кафедральний собор в Мілані, виконаний з білого мармуру. Будівництво було розпочато в 1386 році, проте завершилося воно лише на початку XIX століття. Ця готична будівля містить безліч шпилів і скульптур, мармурових гострокінцевих башт і колон, з’єднаних великою кількістю опор. Cобор розташований в самому центрі Мілана і є одним з найбільших в Європі.

Хабітат 67

Незвичайний житловий комплекс в Монреалі був спроектований архітектором Моше Сафді в 1966-1967 роках. Комплекс був побудований до початку виставки «Експо-67», однієї з найбільших світових виставок того часу, темою якої було житлове будівництво.

Основа будови – це 354 куби, нарощених один на інший. У підсумку вийшло 146 квартир, де тепер живуть люди. Цікаво, що більшість мешканців мають особисті сади на дахах своїх будинків.

Музей Гуггенхайма

Будівля цього незвичайного музею сучасного мистецтва, що знаходиться в іспанському Більбао, була спроектована американсько-канадським архітектором Френком Гері. Музей відкрився для відвідувачів в 1997 році і відразу ж був визнаний однією з найбільш видовищних у світі будівель в стилі деконструктивізму.

Хадльгрімскіркья

Хадльгрімскіркья – лютеранська церква у Рейк’явіку, столиці Ісландії, яку видно з будь-якої частини міста. Проект церкви був розроблений в 1937 році архітектором Гудйоуном Самуельсоном. На будівництво церкви пішло 38 років. Будівельні роботи почалися в 1945 році, а закінчилися в 1986 році.

Сіднейський оперний театр

Музичний театр в Сіднеї – одне з найбільш відомих і легко пізнаваних будівель світу, що є символом найбільшого міста Австралії. Парусоподібні оболонки, що утворюють дах, роблять цю будівлю несхожим ні на одне інше в світі. Театр знаходиться в сіднейської гавані на Беннелонг-Пойнт. До 1958 року тут відбулася знаходилося трамвайне депо, а ще раніше – форт. Однак через 14 років в 1973 році тут з’явилося неповторна споруда, яка відкривала сама королева Англії Єлизавета II. Архітектором оперного театру є датчанин Йорн Утзон, який отримав Прітцкерівську премію в 2003 році.

Міст Тисячоліття  в Гейтсхеді 

Цей міст перетинає річку Тайн у Лондоні і є першим у світі “повітряним” мостом. Перед його авторами – Уілкінсоном та Ейром стояло ​​завдання створити пішохідний міст, який не заважав би великим судам проходити по річці. Й архітекторам це вдалося.

Його конструкція, що складається з двох сталевих арок, нагадує повіку величезного ока, яка повільно піднімається і опускається. У своєму звичайному положенні одна арка піднята на 50 метрів над водою і служить опорою, а друга є самим мостом для пішоходів і велосипедистів. Міст не заважає руху невеликих судів, але якщо вимагається проплисти великогабаритному судну, верхня арка опускається, а пішохідна піднімається таким чином, що обоє вони опиняються в урівноваженому положенні і під мостом утворюється проміжок в 25 метрів. Поворот триває не більше 5 хвилин, в залежності від швидкості вітру. Таким чином міст піднімається близько 200 разів на рік і щоразу це видовище привертає до себе увагу сотень глядачів.

https://www.youtube.com/watch?v=ITaR5a7dlOI

Велика арка Дефанс

Велика Арка Дефанс є символом ділового району Дефанс, розташованого на заході Парижа. 110-метрова споруда відкрилося в 1989 році завдяки новаторському проекту данського архітектора Йохана Отто фон Спрекельсена. Зараз під аркою знаходиться станція метро, ​​а бічні колони зайняті урядовими та комерційними офісами. Верхні поверхи відведені під виставкові простору, на яких регулярно проводяться виставки та відкритий Музей інформатики.

Саграда Фамілія

Перша пам’ятка, яку вам необхідно відвідати в Барселоні – Саграда Фамілія або церква Святого Сімейства, яку спроектував Антоніо Гауді, і яка стала символом міста. Каталонський архітектор присвятив понад 40 років свого життя цьому колосальному і ще недобудованому готичного собору. Гауді сам особисто спостерігав за роботою, поки не помер в 1926 році. Його колеги продовжили будівництво, і незважаючи на те, що початкові плани були втрачені під час громадянської війни в Іспанії, робота триває донині. Очікується, що храм повністю буде готовий у 2026 році.

Однак не треба вважати, що все найкрасивіше знаходиться за кордоном. В Україні теж вистачає унікальних пам’яток архітектури, які вражають своїм розмахом та красою. Наприклад, Будинок із химерами – будівля у стилі модерн, розташована у Києві. Свою назву будинок отримав завдяки скульптурним прикрасам, розташованим на фасаді будинку і всередині нього, тематика яких – наземний і підводний тваринний світ, атрибути полювання, казкові істоти.

Ця будівля зведена архітектором Лешеком Городецьким у 1903 році – на колишньому березі осушеного Козиного болота, забороненого для забудови київським домобудівним товариством. За малюнками Городецького італійський скульптор Еліо Саля прикрасив фасад та інтер’єри химерними скульптурами – морськими чудовиськами та екзотичними тваринами.