Побачити, надихнутися та реалізувати, – голова Веселівської ОТГ каже, що поїздки до Європи дали впевненість у правильності дій.
Веселівська ОТГ, що знаходиться на Запоріжжі одна з кращих в області, якщо не найкраща. Тут новини є щодня і вони майже всі позитивні. Можна сказати навіть більше – важко встежити за темпами реалізації нових проектів та втілення ідей, які йдуть зсередини громади.
Сам голова ОТГ Петро Миколайович протягом одного робочого дня може бути в різних обласних центрах, каже – нема коли гальмувати, бо якщо хтось зробить, а ми ні, буде образливо. Децентралізація тут працює на повну потужність, а мешканці громади високо оцінюють все те, що відбулося з їхніми населеними пунктами в останні роки.
Трохи більше місяця тому громада відзначилася на всю Україну – придбала автомобіль для переробки відходів. Такої машини не має ніхто, а от веселівці кажуть – наші керівники вчаться у європейців, іноземні гості приїжджають до нас, тому ми швидше та впевненіше рухаємося до Європи. Що таке Європа, які там цінності сповідують, які нові практики застосовують, мешканці громади добре знають.
У Веселівської ОТГ є громада побратим в естонському місті Раквере, протягом минулого та цього року представники обох громад гостювали один в одного, їздили в гості цілими групами. Також вивчали досвід, ділилися досягненнями та ідеями щодо майбутніх проектів. А вже восени будуть спільно реалізовувати перший проект, що стосується термомодернізації. Все завдяки програмі “Рівний – рівному”, що започаткували в Україні за підтримки ЄС”.
Ініціатива «Рівний – рівному», яка стартувала у лютому 2018 року за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”, допомагає українським громадам та областям обмінюватися досвідом та найкращими практиками з муніципалітетами і регіонами у країнах-членах ЄС.
Із трьох ОТГ, залучених до ініціативи, дві із Запорізької області – Веселівська і Широківська. Протягом 6 місяців їхні представники здійснили навчальні візити до громад-парнерів – Широківська ОТГ до Барлебена (Німеччина), а Веселівська – до Раквере (Естонія).
Голова громади Петро Кішко каже, все що вони побачили в Естонії настільки надихнуло, що ідеї приходять ледь не щодня.
“Я був вражений тим, як європейці вміють все правильно організувати, в них менше затрат і більше користі. Скажімо в громаді, що є нашим побратимом, житлові будинки та об’єкти соціальної інфраструктури використовують на 40% менше енергоресурсів. Все утеплено, оновлено, герметично прошито. А сонячні батареї, – вони всюди, енергії вистачає на освітлення та навіть обігрів. Ось це називається правильний підхід, і гроші економлять і природу не знищують, ми це маємо брати за приклад. У своїй громаді я теж так хочу все організувати, крок за кроком і все буде” – каже журналістам “Регіонньюз” Петро Миколайович.
Ще одним здивуванням для українців було – комерційний підхід та ідеї, що легко впровадити в життя та мати від цього хороші бонуси.
“Давно міркував над тим, як навчити дітей робити все власними руками та мати мотивацію до розвитку власної справи. Ідея в голову прийшла, та я боявся, що мене не зрозуміють чи буде негативний ефект. Суть полягала в тому, щоб школярі своїми руками вирощували саджанці та продавали їх селянам, можна в межах нашої громади. Ми поїхали до Естонії і побачили, який вигляд має реалізована ідея, що ідентична нашій. У школах громади діти вирощують квіти і успішно їх продають, мають навіть індивідуальні замовлення. Свій заробіток витрачають на власний комфорт – на те, що потрібно до шкоди чи до класу, чи для навчання. Як наслідок і продавці і покупці задоволені, а діти на власному досвіді розуміють як працює економіка. Це їхній перший досвід, який у майбутньому дасть розуміння того, як люди заробляють гроші, як ними розпоряджаються і взагалі – як правильно планувати бюджет.
Ми також це запровадили. Діти вирощую саджанці і продають односельчанам. Сади в людей стали доглянуті та охайні, а діти купують до класу чи школи все, що запланували. Успіх ми побачили, тому плануємо далі – на базі шкільної їдальні будемо випікати булочки – смачні та свіжі. Заробимо грошей на щось корисне і не будемо чекати поки до магазину привезуть свіжі товари. Впевнений – це нашим мешканцям сподобається.” – емоційно та натхненно розказав журналістам Петро Миколайович.
Восени у Веселівській ОТГ реалізують перший проект спільно з громадою побратимом – проведуть повну термомодернізацію житлового багатоповерхового будинку. 80% коштів на реалізацію спільного проекту візьмуть на себе естонці, решта витрат покриють спільно – мешканці будинку та місцевий бюджет. “Долучитися повинні всі, тоді й розуміння цінності значно вище” – переконаний голова громади. Будинок має стати прикладом та добрим мотиватором для оновлення кожного будинку, що є в громаді та об’єктів соціальної інфраструктури. До речі, в одній із шкіл громади зараз проходять капітальний ремонт комунікацій, утеплюють та герметизують все, як у Європі. Очікують економію енергоресурсів не меншу, ніж в Естонії. Зараз у громади вже є проекти на два житлові будинки, робили їх за рахунок місцевого бюджету.
А найближчим часом, Веселівська громада зустрічатиме гостей, приїде група дітей з ОТГ Раквере, також будуть діти з інших областей України та веселівські школярі. Разом вони проведуть два тижні в дитячому таборі. Спільне дозвілля, за прогнозами організаторів, має дати незамінний досвід та додаткову мотивацію до пізнання нового.
Веселівська ОТГ нам дає чітке розуміння того, що децентралізація працює тоді, коли її роблять спільно, коли долучається громада і коли є добрий керівник, який прагне жити у європейській Україні.