На засіданні Кабінету Міністрів Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман презентував плани Уряду по продовженню реформи децентралізації, яка визнається експертами як одна з найуспішніших реформ в Україні. Голова Уряду представив план дій, який має забезпечити незворотність реформи та її повсюдність – щоб усі жителі України відчули на собі усі переваги децентралізації, щоб громади отримали всі необхідні ресурси і повноваження для свого розвитку.
Результати першого етапу децентралізації:
- Вже створені 876 об’єднаних громади, які отримали повноваження, ресурси.
- 646 ОТГ отримали землю у комунальну власність від держави.
- Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд грн 2 2014 році до 233,9 млрд у 2018 році.
- Підтримка розвитку регіонів цього року склала рекордні 37,8 млрд грн – а це нові і відремонтовані школи і садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.
- Держава фінансує інфраструктурні проекти в регіонах, розвиток сільської медицини, підтримку агровиробників. А кількість побудованих за кошти держбюджету об’єктів в регіонах за 4 роки перевищила 3 000.
Для чого потрібен новий етап децентралізації?
- Для того, щоб перевагами децентралізації скористались всі українці.
- Щоб гроші залишались на місцях, у містах і громадах в селах.
- Щоб адміністративні послуги можна було отримати поруч, за місцем проживання
- Щоб між людьми і вирішенням їх потреб було менше чиновників, менше бюрократів.
7 завдань, які треба вирішити до 2020 року
Розвиток окремих громад – це розвиток всієї країни. Тому потрібні наступні кроки нового етапу головної реформи країни, які зміцнять місцеве самоврядування і дадуть поштовх для подальшого розвитку України. Потрібно завершити формування спроможних громад і сформувати нові спроможні райони.
- Буде створена нова територіальна основа з необхідною кількістю районів і ефективних спроможних громад. Дублювання функцій заважає розвитку. Рішення мають прийматися на місцях, а державні функції мають виконувати тільки органи державної влади.
- Фінансових інструментів у громад має бути достатньо. Але і органи місцевого самоврядування мають відповідально ними розпоряджатись для розвитку своїх громад.
- Службовці місцевого самоврядування повинні мати усі необхідні повноваження і бути компетентними.
- Нагляд за законністю: держава має здійснювати контроль за прийняттям рішень органи місцевого самоврядування принципами, які ефективно застосовуються в європейських країнах.
- Органи місцевого самоврядування мають питати у громад, які їх обрали, як громади бачать свій розвиток.
- Посилення координації між органами влади – для ефективності прийняття рішень.
- Місцеві вибори мають пройти на новій основі – достатня кількість районів та ефективні самодостатні спроможні громади