Виявляється, гроші платників податків можна не лише закопувати в землю, але і топити у воді – саме це продемонстрували у Запоріжжі.
Об «епічну» реконструкцію Правобережного пляжу не тупили свої пір’я хіба що найледачіші журналісти. Відкритий з помпою і пафосом як пляж європейського рівня, що відповідає трендовій концепції «безбар’єрністі», чудо-перебудова з перших же днів стала демонструвати далеко не європейську якість:
- безбар’єрність закінчилася разом з ліфтом для інвалідів, який так і не запрацював і зрештою був демонтований;
- зручність розміщення «п’ятої точки» конфліктувала з товщиною дощечок для лавок, які не соромилися прогинатися при розміщенні вже двох тіл, а ті, яким навіть гнутися було лінь і вони радісно тріскалися від фізичного прояву сили тяжіння, – списувалися на підступи якихось «вандалів»;
- тротуарна плитка «європейської якості», укладена з «європейською» ж якістю, ставала зручним конструктором для дітей, які будували з цієї плитки фортифікаційні споруди.
Про завищену вартість будматеріалів і об’ємів виконаних робіт Regionnews писав 29 липня минулого року. Але, схоже, реконструкція Правобережного пляжу відкрила для міських чиновників, яким важливий не результат, а освоєння коштів, новий напрям: виявляється, гроші можна не лише закопувати в землю, але і топити у воді.
23 жовтня на сайті системи електронних закупівель Прозорро комунальне підприємство «Управління капітального будівництва» помістило оголошення про проведення закупівлі без використання електронної системи. Предметом закупівлі виступили 3 тонни живої риби «Білий та Строкатий товстолобик». Місцем постачання значився Правобережний пляж, термін – з 23 по 26 жовтня. Сума угоди – 111 042 грн. Виконавець – публічне акціонерне товариство «Донрибкомбінат».
На перший погляд – виглядає фатасмагорично. Де «Управління капітального будівництва» і де жива риба «Білий та Строкатий товстолобик»? Хоча насправді «зради» в мотиваційній частині закупівлі немає.
Білі та строкаті товстолобики – це водоростіїди. І їх дійсно закуповують і запускають у водойми (у тому числі і біля пляжів), щоб вони чистили дно від заростей водоростей. І терміни – у кінці жовтня – вибрані правильно. Молодняк товстолобика має залягти в зимовочну яму в сплячку, а по весні, прокинувшись, голодний і злий, вижрати усю рослинність в радіусі декількох сотень метрів.
Ось тільки місце зарибнення, вибране комунальним підприємством, – це епічнійший «косяк». Річ у тому, що Правобережний пляж прямо примикає до аванкамери Дніпрогесу-1, звідки вода потрапляє в напірні труби турбін електростанції. А турбіни – це конвеєр смерті для товстолобика, що щорічно перемелює його тоннами.
Майже щороку в запорізьких ЗМІ в лютому-березні з’являються повідомлення про масову загибель товстолобика. «У турбінах Дніпровської ГЕС загинула риба – товстолобики. Рибінспектори налічили більше за півсотню рибин загальною вагою близько 300 кг. Товстолобики були з рубаними ранами і відірваними головами», – пише 23 лютого 2020 року «Індустріальне Запоріжжя». «У акваторії Дніпра навпроти Південного мікрорайону Запоріжжя зафіксована загибель товстолобика. Серед знайденої мертвої риби зустрічаються великі особини вагою від 3 до 10 кілограм», – повідомляє 8 лютого 2021 р. інформаційний портал Vmestezp.org.
А запорізький дайвер Юрій Батаєв на своїй сторінці у ФБ розповів про результати своїх обстежень сміттєуловлювачів турбін Дніпрогесу-1, які він зробив 21 березня 2001г. на прохання Запорізької рибінспекції:
– Занурення проводилося з 01: 00 до 03: 00 годин ночі в аванкамері Дніпрогесу-1. Але до цього була обстежена акваторія нижнього б’єфу, прилегла до греблі. Саме це обстеження дало можливість дійти висновку, що загибель товстолобика пов’язана з діяльністю Дніпрогесу-1.
На перших же хвилинах занурення мені стали зустрічатися, неначе приклеєні до грат сміттєуловлювачів, тушки мертвих товстолобиків. Інші риби застрявали головами між грат, при цьому видно, що вони не справлялися з потоком води, оскільки їх рух був вперед хвостами. Я вирішив обстежувати усю площу сміттєуловлювачів і практично на кожній турбіні була така картина. Потім я спустився до основи сміттєуловлювачів і побачив ще гнітючішу картину. Риби, які не пролазили між гратами, з часом падали вниз і на дні утворився килим з гниючої риби, що розкладається, вага кожної особини на око стартувала від 8-10кг і більше. Також там валялися якісь дошки, стволи дерев, автопокришки і інше сміття.
Так що причиною щорічної загибелі товстолобика є робота Дніпрогесу-1. Але тут виникають питання, чому сильна, любляча течію і постійно мігруюча риба не справлялася з течією і потрапляла в турбіни?
Може риба слабшала, потрапляючи у викиди наших підприємств і тому не справлялася з течією, утвореною падінням води на турбіни? Або ж екстремально низька температура води в лютому призводить до того, що товстолобик в цей період впадає в анабіоз і тому потрапляє в турбіни Дніпрогесу?
До речі, екологічний аспект впливу на товстолобика вже розглядався в тому ж 2001 році. Так, 6 квітня на сайті LIGA.net була опублікована новина «В Запоріжжі гине риба». Дослівно: «Впродовж останніх двох місяців в акваторії запорізького Дніпрогесу близько десяти разів фіксувалася масова загибель риби. За даними регіональної рибінспекції, при невияснених доки обставинах загинуло більше 30 тонн товстолобика, повідомляє Поток.net.
У цьому місці на глибині 22 метрів знаходиться, щонайменше, чотири тонни мертвої риби. Регіональна рибінспекція називає ситуацію надзвичайною. Говорять, останнім часом в акваторії Дніпрогесу місцевим рибалкам вдавалося, що називається, вручну виловлювати декілька сотень кілограмів риби в день. Примітно, що гинув тільки товстолобик. Микола Дубовець, директор «Дніпрогесу»: «Це риба травоїдна і, може, вона їла цю рослинність і могла захворіти».
За даними експертизи, в рибі не виявлено важких металів і радіонуклідів. Проте, іхтіологи шоковані станом внутрішніх органів товстолобика. Олександр Дробот, заступник начальника регіональної рибінспекції: «В експертизі патологоанатомічній відмічені ураження печінки, нирок невідомими токсикантами». Зараз ведеться ретельне розслідування причин масової загибелі риби. За попередніми даними, місцеве рибне господарство, що займається розведенням товстолобика, зазнало значних збитків».
Отже, якщо доросла сильна риба від невияснених досі причин не може протистояти силі течії в турбінах Дніпрогесу, то що говорити про молодняк? Можна припустити, що велику частину трьох тонн молодняка білого та строкатого товстолобика, закуплених «Управлінням капітального будівництва» і випущених в районі Правобережного пляжу, спіткала доля своїх доросліших родичів. І замість викосу водоростей вони пішли на фарш в Дніпрогесі. Разом з грошима платників податків.
***
P.S. Пляжна тема, схоже, добре зайшла в запорізьку тусовку «бюджетних освоїтелей». Найближчим часом планується офіційне відкриття ще одної прибережної перебудови по вул. Шмідта на Павло-Кічкасі, що тягнеться з 2017 р. На відміну від Правобережного пляжу за 50 млн грн, де хоч якось намагалися крокувати в ногу з часом і впроваджувати деякі елементи дизайну, тут особливо не морочилися і на кошторис в два рази дешевший влупили конкретний «Радянський Союз», місце вигулу заводської робочої сили.
Не обійшлося і без традиційної пост-тендерної доплати. Цього разу підрядник – ТОВ «Євробудкомплект» – запросило у замовника, комунального підприємства «Управління капітального будівництва», додаткові 1,6 млн грн. на роботи, які довелося виконати, але яких не було в проекті. У їх числі «..питний фонтанчик з педальним пуском – 1шт., душові стійки – 2шт., мийка для ніг – 1шт…». Стоп! Хлопці! А шо ви будували? Без фонтанчика, без душу, без мийки для ніг? Пасовище? І тільки перед здачею в експлуатацію роздуплилися, що це має бути пляж: «Бляха-муха, це ж потрібно десь ласти полоскати»?.
Спеціально для Regionnews Катерина ЧЕРЕДНИЧЕНКО