Керівники запорізьких міст та об,єднаних територіальних громад взяли участь в Дні діалогу з владою, який пройшов в Тернополі 24-25 вересня.  Цей традиційний щорічний захід слугує майданчиком для обговорення питань і вироблення спільної позиції органів державної влади та Асоціації міст України щодо результатів реформи місцевого самоврядування, бюджетного забезпечення територіальних громад, впровадження секторальних реформ, удосконалення законодавчої бази. День Діалогу з владою проводиться Асоціацією міст України в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).

На заході зібралося близько 400 учасників, – голови громад-членів Асоціації міст України, народні депутати, представники парламенту, уряду та профільних міністерств, а також проектів міжнародної технічної допомоги – партнерів Асоціації міст України, експертного середовища.

Під час Дня діалогу виступив Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко. Він зазначив, що, готуючись до  заходу, АМУ зібрала близько 200 проблемних питань громад. У тому числі ті, що не були вирішені після минулорічного форуму в Одесі.

 “На цьогорічному Дні Діалогу ми обговорюємо результати та виклики реформи місцевого самоврядування, бюджетного забезпечення територіальних громад. А також – законодавчого забезпечення житлово-комунального господарства та містобудування”,сказав Кличко.

Більшість рад наголошують на тому, що наявними обсягами освітньої та медичної субвенцій не забезпечена потреба в коштах. Саме через відсутність адекватних нормативів та формул розрахунку цих обсягів.

« Розподіл областями між місцевими бюджетами додаткової дотації на здійснення переданих видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я розцінюється як нерівномірний, необ’єктивний та упереджений. Коштів місцевих бюджетів не вистачає і для виконання інших переданих державою у 2016-2018 роках повноважень. Зокрема, із здійснення державної реєстрації, з держархбудконтролю, з надання адмінпослуг, із забезпечення соціальних програм держави, пільгових перевезень», – наголосив Голова АМУ.

Перед учасниками Форуму виступив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Глава Уряду, зокрема, сказав:

“Ще кілька років тому, зазвичай, у нас були монологи: центральна влада говорила одне, місця – інше. І вони один одного не чули. Ми побудували нову систему. Перед нами стоїть завдання – побудувати економічно сильну державу. Чи можливо це без сильних громад? Ні. Місцеве самоврядування потрібно стверджувати шляхом зміцнення повноважень, передачі ресурсів і відповідальності. Це три фундаменти, на яких базується місцеве самоврядування”.  

Голова АМУ Віталій Кличко та Голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джама Гулейд підписали Меморандум про наміри та взаємодію між АМУ та ЮНІСЕФ щодо співробітництва у сфері захисту прав дітей, надання соціальних послуг та впровадження децентралізаційної реформи. Метою цього Меморандуму є консолідація зусиль Асоціації міст України та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), спрямованих на створення належних умов для розвитку дітей та молоді, зокрема, шляхом покращення якості послуг соціально-гуманітарної сфери у сфері соціального захисту, освіти, охорони здоров’я в контексті децентралізаційної реформи.

Під час дискусії перед міськими головами та представниками українських ОТГ виступили представники влади.  Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко:

“Звичайно, є багато проблем. Однак ми будемо продовжувати нашу співпрацю. Там, де не буде вистачати коштів, ми будемо дофінансовувати, однак сподіваємося на двосторонній діалог та співпрацю. Є багато законопроектів, які є нашим спільним надбанням – Мінргеіону та Асоціації міст України.  Дякую всім вам за ваші старання задля посилення реформи з децентралізації”.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко:

“Дійсно, держава сьогодні знаходиться в обмежених можливостях, але це не означає, що треба перекладати функції держави на органи місцевого самоврядування, не даючи фінансування. Важливе завдання – забезпечити стале функцінування органів місцевого самоврядування, вирішити, зокрема, питання самостійного адміністрування органів місцевого самоврядування. Проблемні питання акцизу, освітньої та державної субвенцій, передачі земель, контролю за актами ОМС, бюджетної децентралізації тощо мають вирішуватися у спільній взаємодії центральних органів влади та органів місцевого самоврядування. Що стосується процесу добровільного об’єднння територіальних громад та проблем, які виникають на цьому шляху, є пропозиція розпочати примусове об’єднання громад”.

Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер:

“Вересень 2018 року – це місяць, коли виповнюється 30 років з того моменту, коли вступила в силу Європейська хартія місцевого самоврядування. Проведення консультацій в рамках цього документ – є одним з ключових моментів. Асоціація міст України є важливим містком у забезпеченні цього діалогу та важливим гравцем у багаторівневій системі самоврядування, яка забезпечує комунікацію між владою та кожним громадянином, кожним жителем громади. Сьогодні ми почули, що є політична воля – воля Уряду, парламенту та мерів співпрацювати у напрямку реалізації реформи з децентралізації. Однак треба розуміти, що реформи завжди є болючими. Тому Україні потрібна сильна асоціація, яка забезпечує ефективний діалог та впливає на прийняття законів. Ми, ваші міжнародні партнери, будемо продовжувати підтримувати вас, спостерігати за політичним процесом у вашій державі та сподіваємося, що вибори в об’єднаних громадах відбудуться цього року, адже лише чесні вибори здатні забезпечити справжню підзвітність жителям громад, яка має бути сильнішою, ніж підзвітність перед вищими органами державної влади, а також продовжити реформу”. 

Під час дискусії прозвучали питання, які є найбільш актуальними для громад. Зокрема, був розглянутий хід секторальних реформ, а саме: питання розподілу державних субвенцій між місцевими бюджетами, реформування та фінансування медицини, освіти, надання субсидій і пільг та інші. Також була піднята проблема розподілу повноважень на місцях, з якою стикаються органи місцевого самоврядування.

В завершення Дня діалогу з владою Запоріжжя було відзначено міжнародною нагородою –  сертифікатом про впровадження проектів громадських ініціатив. Сертифікат отримали також представники міст – Чугуєва, Коростеня, Чернівців, Івано-Франківська, Черкас, Вознесенська, Павлограда, Тернополя та Білої Церкви.