У ході розмови про темпи децентралізації на Запоріжжі директор КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги» в Комишуватськів ОТГ Дмитро Музика заявив:

«Темпи децентралізації є природними та абсолютно очікуваними, як медик,  я точно знаю – швидко можна лише померти, все інше відбувається у визначені строки. Лікування країни, це  як лікування людини – процес має пройти декілька етапів. Приклад європейських країн нам доводить, у нас все йде правильним шляхом, тож треба набратися терпіння і продовжити працювати».

Вчора у Запоріжжі та області побував заступник міністра фінансів 2017-2018 рр. та заступник голови Адміністрації президента 2018-2019 рр. Сергій Марченко. Свого часу він працював над змінами до бюджетного кодексу та фінансовою децентралізацією. Маючи хороший досвід у сфері фінансів та значні напрацювання він сьогодні планує продовжити зміни в країні та удосконалити реалізоване.

Щоб побачити ситуацію зсередини, поспілкуватися з безпосередніми учасниками  децентралізаційних процесів Сергій Марченко навідався до Комишуваської ОТГ. Вона є найбільшою в Запорізькій області за кількістю населених пунктів, зокрема, громада складається з 29 сіл та селища Комишуваха.

Сергій МАрченко та директор КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги» в Комишуваській ОТГ Дмитро Музика

З часу об’єднання ОТГ довела – коли бюджетом розпоряджається громада, гроші використовую ефективно та економно. Яскравим прикладом цільового використання власних коштів є реконструкція будинку культури, тут цим закладом пишаються, як адміністрація, так і самі мешканці. Кажуть – сюди приємно приходити односельці тут проводять час із-задоволенням. Сьогодні заклад виглядає сучасно та комфортно.

«Коли будинок культури реконструювали, громада наче ожила, діти почали долучатися до творчих колективів. У нас цьому приділяють дуже велику увагу. Дорослі ходять по вечорах на кінопоказ (кіно показують 1 раз на тиждень, для людей його зробили безкоштовним – ред), а на свята у нас тут проходять концерти місцевих творчих колективів. Вважаю, що починати з розвитку культури громади було правильним рішенням. Місцеві мешканці дуже високо оцінюють ті можливості, що дала нам реформа децентралізації, в громаді зробили багато корисних проектів і ще багато цікаво планується. Це треба берегти і продовжити, бо села в Україні вимирали, а протягом останніх років відбувається їх реінкарнація » – емоційно розказала місцева мешканка пані Тетяна (жінка попросила обов’язково опублікувати її думку- ред.)

Треба скати, на реконструкцію будинку культури витратили всього лише 450 тисяч гривень, залучили до виконання робіт місцеві компанії. З окремого бюджету купили кондиціонери та м’які крісла для глядачів.

будинок культури в Комишуваській ОТГ

«Я вражений, ось це справжній приклад цільового та економного використання коштів. Припускаю, що жоден з мерів  великих міст так би не зміг. Це є шлях до боротьби з корупцією. Коли кожна громада має свій бюджет і його контролює, коли відповідальні керівники, корупції не буде. Боротьба з нею йде природним шляхом, і характерно, що знизу вгору. Коли реформа децентралізації буде реалізованою сповна, такий ефект має відчути кожен населений пункт » – сказав Дмитро Марченко. 

Предметом гордості є також «Центр первинної медико-санітарної допомоги», його реконструкція триває вже третій рік поспіль і наближується до завершення. Залишилося закінчити ремонт останнього четвертого поверху,   буде стаціонарне відділення. Також треба відремонтувати центральний вхід та коридори на першому поверсі. Реформа охорони здоров’я тут відбувається в межах прогнозованих темпів, Дмитро Музика каже – всі можливості використовують та шанси не опускають.

«Якщо говорити про темпи підписання декларацій з сімейними лікарями, то вони досить хороші, зараз маємо понад 70% пацієнтів з деклараціями. Послугою «Доступні ліки» наші мешканці користуються доволі активно. Трохи не звикли ще до програми «електронний рецепт»  і треба сказати відверто – вона дещо сирувата і над її вдосконаленням ще треба працювати. Чекаємо старту чергового етапу реформування, він повинен дати додаткові можливості для вузькоспеціалізованих лікарів та ряд безкоштовних послуг на етапі обстежень. Реформи треба продовжувати, результат від них позитивний, а буде ще кращим» – зазначив Дмитро Музика.

В громаді також проходить утеплення та термомодернізація об’єктів соціальної інфраструктури, на разі працюють над реконструкцією однієї з місцевих шкіл. Реалізовують проект в рамках проекту «Угода мерів», що ініціював Європейський Союз. Після повної реконструкції, в ОТГ очікують економію енергоресурсів на 30%.

утеплена школа в рамках програми “Угода мерів”

ДОВІДКА:

Угода мерів – загальна ініціатива Європейського Союзу за участю місцевих і регіональних органів влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищити енергоефективність та використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Підписанти Угоди беруть на себе зобов’язання зменшити власні викиди СО2 щонайменше на 20% до 2020 року, сприяючи таким чином «зеленому» економічному зростанню та підвищенню якості життя.

Угода мерів спершу була започаткована Європейською комісією у 2008 році з метою підтримки зусиль місцевих органів влади, направлених на розробку і реалізацію цілей ЄС, пов’язаних зі зміною клімату та споживанням енергії. З часом її підхід та метод почали виходити за межі ЄС: новими підписантами стали такі далекі держави, як Аргентина або Нова Зеландія.

Завдяки своїм унікальним характеристикам, Угода мерів позиціонується інститутами ЄС як виняткова модель широкого руху та багаторівневого управління, яка об’єднує місцеві, регіональні і національні сили задля досягнення цілей, пов’язаних зі зміною клімату і споживанням електроенергії.

Після отримання можливостей, що дала реформа децентралізації, в ОТГ також проводять масштабну реконструкцію дитячого садка, та закупили декілька автомобілів, для надання першої медичної допомоги мешканцям.  А нещодавно закінчили ремонт приміщення у якому буде ЦНАП. Проект реалізовували спільно з програмою «U-LEAD з Європою», в рамках якої за кошт бюджету Європейського Союзу центр обладнають необхідною технікою та меблями. Зараз проходить підготовка до його відкриття.

палата у відділенні стаціонару

відділення стаціонару