Екс виконувачка обов’язків міністра МОЗ Уляна Супрун розкритикувала попередній бюджет 2021 року в частині фінансування медичної сфери.

“Якщо парламент підтримає проєкт бюджету в тому вигляді, який пропонує уряд, то фінансові умови для медицини особливо не зміняться” – пише Супрун, очевидно маючи на увазі обіцянки стосовно підвищення виплат медикам та необхідні витрати для продовження реформування медицини.

У 2021 році  на медицину уряд пропонує виділити 156 мільярдів гривень. З них на програму медичних гарантій планується 123,4 мільярда. А це майже на половину менше суми, яку порахували експерти НСЗУ Національна служба здоров’я України у липні.
За даними НСЗУ для підтримки програми медичних гарантій у 2021 році необхідно 240 мільярдів гривень. Та додатково для надання допомоги хворим на COVID-19 ще 67 мільярдів грн.
“Майже стільки складав цьогорічний фонд боротьби з COVID-19 — 65 млрд грн. Але 35 мільярдів з нього вже витратили на будівництво доріг” – нагадала Уляна Супрун.
У 2021 році на боротьбу з COVID-19 також планується витратити менше грошей. Поки що на це заплановано 19,4 млрд грн, яких 15,8 мільярдів на медичну допомогу, 1 мільярд на оснащення робочих місць вчителів для дистанційного навчання, а 2,6 мільярда відкладено на закупівлю вакцини для груп ризику (у випадку, коли її винайдуть).
Добре, що на закупівлю ліків у 2021 році планують витратити 9,5 мільярдів грн. Погано, що МОЗ ще не спромігся розібратися з закупівлями за попередній 2020 рік. Керівництво міністерства навмисне створює катастрофічну ситуацію, блокуючи процес закупівель через намагання повернути їх під свій контроль. По більшості програм закупівлі досі не розпочалися. Зараз в лікарнях ліки або закінчуються, або вже закінчилися. І в найближчі місяці безліч пацієнтів залишаться без лікування. Адже це не ті препарати, які можна просто купити в аптеці – коментує ексміністерка.
В рамках запланованого бюджету також передбачається збільшення зарплат медиків в середньому на 30%. Хоча не зазначено як це буде відбуватися і це менше, ніж Степанов пропонував навесні. Але це не основна проблема, каже Супрун. Сам по собі крок мінімального збільшення виплат медикам, не розв’язує проблеми ані неефективних лікарень, ані доходів сумлінних медиків, які все одно залишаться низькими.
Проте, є альтернативний план дій. Він про те, як допомогти медикам, лікарням і пацієнтам пройти шлях трансформації і вийти на якісний рівень медицини та гідні зарплати замість того, щоби залишати все, як є і час від часу робити жести “щедрості” доплатами.
Однак, міністр вирішив діяти за власним планом — грати на боці старих правил і сподіватися, що на голову зваляться додаткові гроші, якими він закриє свої обіцянки – вважає пані Уляна.
Цього не відбулося. Уряд називає медицину пріоритетною галуззю у фінансуванні на 2021 рік, але готовий виділити на неї майже так само, як на будівництво доріг. І це в рік, коли пандемія зовсім не збирається вщухати, а ситуація з захворюванням в Україні демонструє, що хвороба нам готує набагато серйозніші виклики, аніж це було навесні.
Поки у владі не буде сильної політичної волі, поки до ключових посад допускатимуть некомпетентних людей або осіб зі старої системи, українцям знову й знову доведеться доплачувати за медичні послуги зі своєї кишені. Скільки б грошей Мінфін не пропонував на медицину — без якісної трансформації системи охорони здоров’я, їх не відчують більшість українців і медики в першу чергу – впевнена Уляна Супрун.