Політичний фальстарт – це те, за чим спостерігають українці, напевно, щонайменше від червня на всій території країни. Офіційна кампанія перед місцевими виборами розпочалася 5 вересня, однак рекламні площини в містах почали рясніти  політичною рекламою задовго до цієї дати. 

Дочасна агітація заборонена, проте чіткого визначення, що це таке, законодавство не дає й санкцій за неї не передбачено. Тому партії сміливо користуються розмитістю понять і називають це по-різному: “‎ідентифікація”, “реклама партійців‎” і навіть “‎соціальна реклама”‎. Але головною проблемою такої агітації є її непрозорість. Інформацію про джерела фінансування політсил виборці отримають уже після виборів або й не одержать узагалі, бо витрати саме на таку рекламу найпростіше не вносити до звітів.

Наразі в Запоріжжі можна побачити рекламу щонайменше 11 політичних партій і лише трьох потенційних кандидатів у мери, які заявили про свої наміри балотуватися. Деякі з них ще навіть не розвернули діяльність‎ місцевих штабів. Здебільшого політична реклама містить популістські слогани, а дехто просто розміщує назву партії. Жодних вимірюваних обіцянок політики та політичні сили поки що виборцям не дають.

Рух ЧЕСНО дізнавався, звідки в партій кошти на підготовку до місцевих виборів, скільки рекламних площин вони вже встигли розмістити та коли оголосять своїх кандидатів на посаду міського голови Запоріжжя. На запитання про витрати на рекламу жодна політсила на момент опублікування цього матеріалу відповісти не змогла.

Рекламу “‎За майбутнє” фінансують з Києва‎ 

Політична партія “За майбутнє”‎ стала однією з перших політсил, що виявили рекламну активність у Запоріжжі. Її обласну парторганізацію очолює Віталій Сиволап, професор і запорізький лікар-кардіолог.

У коментарі Руху ЧЕСНО Володимир Марчук, який відповідає за комунікації в обласному осередку, розповів, що партія ще не визначилася, кого висуватиме в мери, триває праймеріз, і зараз обирають між двома кандидатами.

Також він додав, що реклама, розміщена в Запоріжжі, не має стосунку до обласної організації партії “‎За майбутнє”:

“За моєю інформацією, ми як Запорізька обласна організація партії жодного борда не розміщували. Усе, що розміщено, – це Київ розміщував”‎, – прокоментував Руху ЧЕСНО комунікаційник партії.

Примітно, що таку саму інформацію Руху ЧЕСНО надають партійні осередки і в інших регіонах.

У липні запорізька парторганізація створила свою офіційну сторінку у Facebook, через яку поступово представляє членів команди. Від моменту створення сторінки партія витратила на рекламу її постів у соцмережі $506.

Партія “‎Справжні дії”‎ фінансує себе сама

Політична партія “Справжні дії”‎ представлена тільки в Запорізькій області. Офіційно це не нова політсила, а радше перереєстрована. Раніше це була Українська національна консервативна партія. Наприкінці 2018 року партія змінила назву, адресу реєстрації (з київської на запорізьку) та, головне, керівника – ним став Сергій Данилов, запорізький бізнесмен, який раніше не був у політиці. Політсила має власний сайт і вже навіть опублікувала свою програму. А от щодо кандидата в мери в партії кажуть, що це питання вирішать після з’їзду. 

Партія, за словами заступника голови “Справжні дії” Максима Кисельова, є незалежною від “зовнішніх”‎ донорів:

“Я є заступником, Сергій Данилов – керівником. Ми свої гроші, які самі заробляємо, вкладаємо в партію, здебільшого – Сергій Володимирович”‎, – зазначив Руху ЧЕСНО Кисельов.

Також заступник очільника політсили сказав, що вони вже встигли розмістити в Запоріжжі понад два десятки білбордів.

У соціальних мережах партія офіційних сторінок не має, але є сторінка “Справжні дії”‎, яка підписана як “громадська організація”. Ця ГО зареєстрована в середині 2018 року. Її засновниками є ті самі Данилов і Кисельов, до яких приєднався Артем Тараненко, бізнес-партнер Данилова. Сторінка громадської організації на рекламування своїх дописів витратила менш ніж $100.

“Соціальна” реклама в місті та “ідентифікація” в області

“Партія Володимира Буряка “Єднання”‎ не рекламується в місті, але її білборди є в області. Їх можна побачити вздовж траси Харків – Сімферополь, у Мелітополі та Василівці.

Голова партії Олександр Коваленко зазначає, що в Запоріжжі про політсилу й так чули, а от у регіоні білборди розміщують “для ідентифікації”. Також він наголошує, що ця реклама, на його думку, не є агітацією.

Однак у місті є сітілайти, що інформують про досягнення Володимира Буряка як міського голови, які можна назвати рекламою з ознаками прихованої агітації. Заступник мера Віктор Гординський у відповідь на наш запит повідомив, що ця реклама є нібито соціальною.

Схожу технологію застосовують команди міських голів ДніпраІвано-Франківська та інших міст.

Реклама партійців “‎Батьківщини”, а не партії

Білборди ВО “Батьківщина”‎ з’явились у Запоріжжі на початку серпня. Рух ЧЕСНО звернувся до потенційного кандидата в мери від “Батьківщини”‎ Віталія Рябцева, щоб дізнатися про джерела фінансування цієї зовнішньої реклами. Але він повідомив, що рекламні конструкції в Запоріжжі фінансово не стосуються обласного осередку партії:

“Усе, що зараз розміщується, – це за кошти конкретних партійців. Це не партійна структура, тому що офіційна кампанія ще не почалася. Партія нічого не розміщувала”‎, – прокоментував Руху ЧЕСНО Віталій Рябцев.

Однак уже від травня запорізький депутат-гречкосій Віталій Рябцев, який є потенційним кандидатом на посаду міського голови Запоріжжя на прийдешніх виборах, на своїй сторінці почав розповідати про формування команди та її представників. Також він активно користується послугою рекламування дописів на власній сторінці в соцмережі: за січень-липень його витрати сягнули $1533.

Крім того, Віталій Рябцев рекламує пости інших сторінок, здебільшого інформаційних, на що витратив $1631.

Напад на агітаційні намети ОПЗЖ

Партія “‎Опозиційна платформа – За життя”‎ не так активно почала розміщувати в Запоріжжі політичні білборди, проте наприкінці серпня в місті з’явилися її агітаційні намети.

На своїй сторінці у Facebook запорізький осередок ОПЗЖ повідомив, що на “волонтерів-активістів” партії було вчинено напад. Невідомі пошкодили агітаційні намети 26 серпня та два дні по тому. У результаті поліція затримала чотирьох запоріжців, яким уже 30 серпня обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

Рух ЧЕСНО звертався до партії по коментарі щодо її діяльності, кандидатів та фінансування, але відповіді ми не отримали.

“‎Перемога Пальчевського”‎, “‎Слуга народу”‎, ЄС та інші менш активні

Реклама партії “‎Перемога Пальчевського”‎ з’явилась у Запоріжжі ще в липні. Публічні партійні заходи, інформація щодо майбутніх кандидатів від політсили наразі відсутні.

За телефонами, зазначеними на сайті партії “‎Перемога Пальчевського”,‎ оператори повідомили, що партосередок у Запоріжжі офіційно ще не відкрито, що після 24 серпня, можливо, буде сформовано місцевий штаб. На офіційній Facebook-сторінці політсили заявили, що Андрій Пальчевський розпочинає представляти свою команду в регіонах України.

Реклама політичної партії “Слуга народу”‎ в Запоріжжі з’явилася приблизно перед офіційним візитом до міста Володимира Зеленського.

Нагадаємо, що до обов’язків Президента України належать міжнародна політика й обороноздатність держави, а не формування команд на місцевих виборах для окремої партії.

31 серпня Віталій Боговін, голова Запорізької ОДА, призначений Зеленським, оголосив про початок праймеріз у Запорізькій області. Цю заяву він поєднав з відкриттям “прозорого офісу” партії “Слуга народу” в Запоріжжі.

Політичні білборди в Запоріжжі також розмістили партії “Наш край”, “Європейська солідарність”, “Пропозиція” та Партія зелених України. Але від жодної з них Рух ЧЕСНО не отримав коментарів щодо фінансування та розміщення політичної реклами.

Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року в Україні мають відбутися місцеві вибори. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у спецпроєкті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.