Активістка, голова ГО “Точка росту, освіти і науки” та координаторка антиплагіатної ініціативи “Дисергейт” Світлана Благодєтєлєва-Вовк заявила про погрози зґвалтуванням та переслідування, які розпочалися після того, коли вона публічно викрила плагіат у наукових працях т.в.о. міністра освіти і науки Сергія Шкарлета.

Про це вона розповіла 7 жовтня під час пресконфереції у Києві.

Світлана Благодєтєлєва-Вовк разом з однодумцями за останні п’ять років викрила десятки випадків академічного плагіату у дисертаціях українських топ-посадовців, зокрема, у роботах Арсенія Яценюка, Станіслава Ніколаєнка, Лілії Гриневич та інших. Саме після викриття плагіату у працях Сергія Шкарлета активістку почали переслідувати в інтернеті та стежити за нею.

Як розповіла Благодєтєлєва-Вовк, перша публікація про викриття Шкарлета з’явилася 3 червня, а вже з 16 червня розпочалося кіберпереслідування її сторінки у Фейсбук. У липні активістка почала отримувати електронні листи з різних акаунтів, зміст яких можна розцінити як погрози зґвалтуванням. У серпні Світлана зрозуміла, що її фізично переслідують, коли невідомий чоловік почав надсилати світлини її будинку, під’їзду та безпосередньо фото самої активістки, яку він сфотографував. А пізніше переслідувач почав залишати у дверях квартири жінки записки непристойного змісту.

“За рекомендацією юристів після другої записки у дверях, 2 вересня, я викликала патрульну поліцію. Ті викликали слідчо-оперативну групу і передали мою заяву до Дарницького управління поліції. Інформацію про відкриття кримінального провадження я так і не отримала, більш того, 4 вересня моя заява про злочин була оформлена лише як звернення громадян”, – розказала Світлана.

Адвокатка постраждалої Лідія Дмитрусь зазначила, що поліція мала невідкладно та не пізніше впродовж 24 годин після подання заяви внести дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Проте лише 13 вересня заяву внесли до ЄРДР, а саму кваліфікацію справи пом’якшили.

“Ми вимагали розглядати цей злочин за статтею, яка передбачає покарання позбавленням волі на строк до п’яти років. Але нашу справу перекваліфікували і переслідувач може отримати покарання або у вигляді штрафу, або виправних робіт, або у вигляді арешту на строк до 6 місяців. У кращому випадку – це обмеження волі на строк до трьох років”, – прокоментувала Лідія Дмитрусь.

Вона додала, що коли заяву внесли до ЄРДР, потерпілу активістку не поінформували про початок досудового розслідування. Більш того, тільки після розміщення анонсу про проведення прес-конференції вдалось вийти на контакт зі слідчими національної поліції і отримати підтвердження про початок досудового розслідування.

Такі дії поліції викликають занепокоєння, каже керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна, адже спочатку поліцейські не побачили складу злочину в ознаках переслідування. “Вони проігнорували те, що сторонній чоловік приходить додому до Світлани та погрожує їй, а також стверджує у своїх записках та телеграм-повідомленнях, що навіть системно мочиться на двері квартири, де вона мешкає. На думку поліції, це “романтичні записки”, але у цьому немає ніякої романтики”, – додає експертка.

Світлана Благодєтєлєва-Вовк переконана, що займатися громадською діяльністю ризиковано для власного життя та здоров’я: “Моя ситуація свідчить про слабкість державних інститутів, в якій забезпечення особистого захисту – це виключно твоя приватна справа. Якщо ти займаєшся громадською діяльністю, то можеш стати легкою здобиччю для переслідувачів”.

Виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк вважає, що справа Світлани Благодєтєлєвої-Вовк є кричущим доказом провалу роботи органів поліції, котрі не побачили ознак злочину в численних фактах переслідування громадської діячки.

“Жінка в Україні не може себе захистити, коли отримує погрози зґвалтування. Вона змушена терпіти психологічний терор та постійно переживати за свою безпеку. А коли вже пізно і трапляється “Кагарлик”, то поліція розводить руками і часто намагається звинуватити саму жінку в неправильному поводженні. Погроза зґвалтуванням є злочином, за який можна сісти в тюрму до 5 років. Ми вимагаємо від поліції відповідним чином кваліфікувати атаку на пані Світлану та розслідувати цей злочин”, – заявила Дар’я Каленюк.

Читайте також: ДБР вимагає доступу до документів Мотор Січ, який може бути винуватцем загибелі курсантів

                              74% ОПИТАНИХ ЖИТЕЛІВ ЗАПОРІЖЖЯ ПІДТРИМАЛИ КАНДИДАТА В МЕРИ ТИШЕЧКА, ЯКИЙ ЗВИНУВАТИВ МІСЦЕВУ ВЛАДУ В НАКОПИЧЕННІ БОРГІВ